Her Şey Dünyanın Gözü Önünde Oluyor! Acı Tablo Derinleşiyor: Çoluk Çocuk En Az 10 Günü Ve Geceyi Aç Geçiriyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasında can kaybı 32 bini aştı. Fakat bölgedeki ölümlerin tek nedeni İsrail’in orantısız askeri müdahalesi değil: Filistin’de binler her gün açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. İsrail’se, uluslararası kamuoyunun tüm uyarılarına karşın ablukayı gevşetmemekte ısrarcı.

KITLIK KAPIDA!

18 Mart’ta bölgedeki gıda güvenliği hakkında yayınlanan kapsamlı bir rapor, Gazze’nin kuzey vilayetlerinde kıtlığın “kapıda” olduğunu ve raporun yayınlanması ile Mayıs ayı arasında herhangi bir zamanda başlayabileceğini öngördü. Ayrıca, yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı kuzey yerleşimlerinde yaşayanların neredeyse üçte ikisinin son bir ay içinde hiç yemek yemedikleri ve en az 10 gün ve geceyi aç geçirdikleri bilgisi de raporda yer alıyor.

AÇLIK EN ÇOK ÇOCUKLARI ETKİLİYOR…

Ablukanın ağır sonuçları en çok da çocukları etkiliyor. UNICEF’in aktardığı son verilere göre, Gazze’nin kuzeyinde en az 23 çocuk açlık ya da susuzluk nedeniyle hayatını kaybetti. UNICEF verilerine göre, iki yaşın altındaki çocukların üçte biri akut yetersiz beslenme sorunu yaşıyor.

İSRAİL, İNSANİ FAALİYETLERİ ENGELLİYOR

1949’dan beri bölgede faaliyet yürüten Umman merkezli Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), bölgedeki insani krizin hafifletilmesi için faaliyet yürüten en büyük uluslararası kurum.

Kurumun Genel Komiseri Philippe Lazzarini sosyal medyada yayınladığı duyuruda, İsrail’in Pazar günü Birleşmiş Milletler’e yeni bir kısıtlama listesi ilettiğini bildirdi. “Yeni kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu” belirten Lazzarini, “UNRWA’nın Gazze’deki görevini yerine getirmesini engelleyerek, kıtlığa doğru hızla ilerleyeceğiz ve çok daha fazlası açlık, susuzluk ve barınak yokluğundan ölecek” dedi.

Genel Komiser, İsrail’i mevcut kısıtlamaya kaldırmaya çağırırken daha fazlasının dayatılması hakkında “Bu olamaz, bu sadece kolektif insanlığımızı lekeleyecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x